Zuhanyzó épített formájának gyorsan terjedő sikere, a rendkívüli impozáns látványának és a tartósságának tudható be! Mindemellett a formák végtelen kialakíthatósága , a fürdőszoba design befolyásolása is szerepet játszik abban, hogy egyre többen választanak fürdőszobájukba épített zuhanyzót.
Mivel nem minden fürdőszoba rendelkezik olyan mérettel, hogy elférjen benne egy fürdőkád. Ilyenkor lép előtérbe a zuhanyzó. A zuhanyzó kialakítása kétféle lehet. Választhatunk komplett zuhanykabinos, vagy zuhanytálcás megoldást, amely esetekben úgymond előre gyártott elemekkel dolgozunk és a már kész kabin kerül beszerelésre a kiválasztott helyre.
Ezzel szemben beszélhetünk épített zuhany kategóriáról, ahol a zuhanytálcát mellőzzük és a zuhanyzó alját a beton és a burkolat segítségével alakítjuk ki.
Megkülönböztethetünk épített zuhany típusokat aszerint, hogy az alja hogyan van kialakítva. Két megoldás lehetséges.
Az egyik esetben a fürdőszoba padlózata megszakítás és leválasztás nélkül , akadálymentesen folytatódik az épített zuhany padlójában, és látszólag egy síkot alkotnak. Az ilyen épített zuhany esetében a köré helyezett üvegfal vagy üvegajtó közvetlenül a padlóra helyezkedik rá.
A másik megoldás esetében az épített zuhany körül egy padozat található, azaz egy küszöböt alakítunk ki és a zuhanyajtó a padka tetejére helyezkedik rá. De ez akkor is alkalmazható kivitelezés mikor a panel lakásokban fürdőkád helyett épített zuhany kerűl kialakításra. Ott magasabban van a kád kifolyója és ezért is kell megemelni a zuhanyt ... a padlósíktól 10-15 cm re --sajnos ez sokaknak nem nyújt jó látványt de az adottságokat figyelembe kell venni. lejjebb görgetve képekkel is illusztrálom..
Az épített zuhanyzó, egy nagyon jó találmány!
Bármely alapterületű fürdőszobában kialakítható, tetszés szerint variállhatunk vele, ráadásul megközelíthetősége a fürdő kádhoz hasonlítva felülmúlhatatlan, ami idősebb korban már egyre inkább fontosabbá válik! Sokan nem csak ezért cserélik le a fürdőkádat zuhanyzóra!
A megrendelők és lakberendezők terveiben egyre többször merül fel igényként – építéskor és felújításkor egyaránt – épített zuhanyzó kialakítása, ami lehetőséget ad egyedi, különleges fürdőszobák létrehozására.
további referencia képek a kész zuhanyzókról következő oldalon
https://burkolunk.ewk.hu/zuhanyzok-burkolva/
Az épített zuhanyzók szerkezetileg a legstabilabbak, hisz mozgó alkatrészek csak a zuhanyzó üvegajtók zsanérjain vannak. Az épített tálca, amire állunk, tetszés szerinti csempével van borítva, alatta több rétegben kialakított vízszigetelés védi a környező falakat a beázástól és tökéletes vízzárás örök életet biztosít az épített zuhanyzónak. A csempék variállhatósága pedig teljesen egyedi megjelenést nyújtanak a fürdőszobában. Akár a kád helyett vagy annak helyére is kialakítható úgy, hogy a fürdőszoba többi része változatlan marad. Az épített zuhanyzó üvegajtók zsanérjai, az egyetlen mozgó alkatrészek melynek minősége biztosítja a hosszútávú használhatóságot!
Épített zuhanynál a szerelvények ajánlott magassága !
Úgy gondolja, hogy egy épített zuhanyzó drága mulatság!?
Akkor gondoljon arra, hogy az épített zuhanyzót olyan beruházásnak kell tekinteni, ami hosszú távon térül meg, hiszen ha három évente cserélni kell a vásárolt zuhanyzó kabint és még beleszámítjuk a sok bosszúságot is amit okoz, -pl .az ajtók görgői gyorsan tönkre mennek hajszál egyéb miatt eltömődnek , a vezető sinek mivel minden nap többen is használják az ajtókat , különböző terhelést kapnak és a tisztításuk se egyszerű , ezeket összeadva igen komoly érvek sorakoznak fel az épített zuhanyzó változat mellett.
Milyen lefolyót vásároljunk? pontszerű, vagy vonalszerű vízgyűjtő lefolyót?
Pontszerű vízgyűjtő lefolyó az egyszerűbb és olcsóbb megoldás, alkalmazásakor a burkoló lapoknak a középpont felé lejtenie kell minden irányból, így minél kisebb a burkoló lap annál precízebb a víz eljuttatása a lefolyóhoz.
Amennyiben nagyméretü burkoló lapokkal kell burkolni, a burkoló lapot megfelelő méretü szeletekre kell vágni
Vonalszerű vízgyűjtő lefolyó alkalmazása igényesebb kivitelű épített zuhanyzót eredményez, mely akár egyetlen nagyméretű burkoló lappal is burkolható !
Vonalszerű vízgyűjtő lefolyó körbe burkolásnál segít ha sablont készítünk pontosabban tudjuk kivágni és a végén az epoxi fuga tartósan fényes és kemény marad
Zuhanyfolyóka ellenálló műanyagból készűl, amely ellenáll a hidegnek , melegnek és a kémiai hatásoknak. A kombinált bűzzár biztosítja a védelmet a csatornabűztől, abban az esetben is, ha kiszáradna a víz a szifonból. Tökéletesen tisztítható szifon a szennyvíz csatlakozásig a mérete a zuhanyzó szélességétől, vagyis a befogadó felület hosszúságától is függ ahova beépítésre kerül a lefolyóka. A rácsok formájáról nem írok mert az a netről letőlthetők. Csak pár darab képekben.
a rétegrendek a következők
Beépítését segítik az állítható lábak is ahol lehet fúrni a padlóba. De vannak olyan helyek ahol más képpen kell kiszintezni a lefolyót, mert padlófűtés van vagy ki kell emelni a padlószintből a lefolyót .Megfelelő kiékeléssel beállítható
Kivitelezés szempontjából kicsivel se nehezebb készítési mód a hajlított, íves épített zuhanytálca, amennyiben vásárolt zuhany kabin lesz rá helyezve. Ugyanis a zuhanykabin alját és tetejét összekötő sín meghatározza a tálca ívét, formáját, alakját.is Ezért több mindenre kell figyelni a készítésnél!
Előre meg kell vásárolni a felszerelni kívánt üveg zuhanykabint, mert a zuhanytálca építés során az előbb is említett összekötő sínt sablonként kell majd használni. a falak függőlegessége nagyon fontos és a zuhanytálca peremének építésekor a vízszint megtartására is figyelni kell. Az ív kezdetét vagy szögletes zuhanyzó peremét úgy kell meghatározni hogy a falra szerelhető profil is eltart és azt rá kell számolni. Így a kabin az épített zuhany perem közepén lesz .
A panel lakásokban is kilehet alakítani zuhanyzót a fürdőkád helyére. Ott a kád lefolyó magasabban van mint általában ezért a un. "csík lefolyós" megoldáskor fellépős, magasított zuhanyzót építünk meg. A mosdó és zuhany kiálláshoz vezetett csöveket ytong előtét falba építjük be.
épített zuhanyzó vízszigetelése ! 2 rétegben hajlaterősítő szalag beragasztásával
A következőnél kikellett emelni a padlószintből a zuhanyzót ! a lefolyó magassága adta a szintet a zuhanyzónak
Az épített zuhanyzónál az egyik legfontosabb feladat a megfelelő (minimum 2 százalékos) lejtés kialakítása a padlóösszefolyó felé.
Állandó víznek kitett burkoló lap (mint a zuhanyzó tálca) fugáin, oldalfal találkozási pontjain keresztül szivárgó víz a falakba távozik. Előbb utóbb megjelenik a szomszédos helységek falazatán is. Ezt elkerülendő a zuhanyzó kritikus helyeit védeni kell víz elleni szigeteléssel.
A zuhanyzó teljes belsejét érintő vízszigetelést kell kialakítani!
A kétkomponensű vízszigetelő, kétrétegű felkenésével megoldható a víz elleni szigetelés. A sarkokat, negatív éleket rugalmas hajlaterősítő szalaggal is el kell látni. További védelmet biztosít, ha az elkészült burkoló lap találkozási negatív éleit, sarkait szilikon alapú fugával is feltöltjük. Valamint a kiállásoknál un. mandzsettákat is feltragasztunk.
A hajlaterősítő szalag felragasztása és a sarkok negatív élek szigetelése is fontos , Hiszen ott talál utat elöszőr a víz. A felületet megkenjük a folyékony fóliával és ebbe űltetjük bele a hajlaterősítő szalagot majd át kenjük , a teddy henger használata előny !
A folyékony fólia gyorsan keményedő (körülbelül 3 - 4óra), hidraulikus kötésű, könnyű adalékanyag tartalmának köszönhetően különösen kiadós!
A kenhető vízszigetelés 2 rétegben történő felhordása és száradása után javasolt ellenőrizni, hogy a szigetelés folytonosságában és a rendszerkiegészítő elemeknél nincsenek-e hiányosságok. Például mindenhol le van-e fedve vízszigeteléssel az alapfelület, vagy a vízszintes és függőleges csatlakozásoknál a sarokképzés megfelelő-e, ugyanis ahol hiányos, ott a víz elfolyhat és károsíthatja a szerkezetet.
DE és nem utolsó sorban :: mikor a vizes szerelvényez és a csapot teszi a helyére az excenter körúl kinyomja szilikonnal a hézagot, rést azzal is kizárható a víz , mert a takaró rózsánál is befolyhat a víz ... ha szilikon van alatta akkor nem !
Zuhanyzó ajtó nélkűl!
Épített zuhanyzó készíthető ajtó nélkül is, bár ez esetben némi víz kijuthat a fürdőszobába. Ajtó nélküli változat előnyeként viszont elmondható, hogy egy jelentős költségtől menekülhetünk meg, míg a látványban, használhatóságában mit sem veszít a zuhanyzó.
Walk in zuhanyzó
van az üveg paravánfal és az épített paravánfal - ytongból kialakított
Napjainkban a besétálós zuhanyzók reneszánszát éljük, ám nem csak divat a walk in zuhanyzó, hisz a megfelelő méretű üvegfal éppen elegendő arra, hogy használatkor ne föccsenjen a fürdőszoba padlójára víz. Használata jóval kényelmesebb, mintha ajtót is kellene nyitogatni. Kényelmesen be lehet sétálni az ilyen kialakítású zuhanyzóba. Körübelül 120 cm hosszú üveg fal véd meg a kifröccsenés veszélyétől. Zuhanyzáskor nem párásodik be az üveg, nem fülled be a zuhanyzó tere. A zárt térben a levegő hőmérséklete is magasabb lesz zuhanyzáskor, míg a walk in zuhanyzóban egyenletesebb a hőmérséklet, mivel a nyitott részen keresztűl azonnal keveredik a zuhanyzó belső terének levegője a fürdőszoba többi részével.
zuhanyzóba épített ülőke épített polcok és fal fülkék
vannak az előre gyártott krómozott vagy saválló utólag beépíthető polcok melyek egy időután elszineződnek
és a lábtartók melyek szintén utólag beépíthetőek
azt szoktam javasolni hogy építek én és a zuhanyburkolatából kialakítom a polcokat
a csempéből 3 szög kivágva egymásba forgatva külső él gérbe csiszolva és egy kis csíkot ragasztottam az elejére olyan mint ha egy anyagból lenne az egész és vékonyabb a polc mint az előző képeken - de a megrendelő igénye szerint alakítom ki.....ezen felül még többféle polc is létezik
A fürdőszobába nélkülözhetetlen a polc megléte, hiszen szükség van a piperék, a napi használatos eszközök könnyen elérhető tárolására. Így nem az a kérdés hogy kell-e polc, inkább az hogy milyen legyen.
Egy épített zuhanyzóba is szerelhetünk krómos tartókat, ám ezek nagyon hamar elveszítik újkori "fényüket".
Ráadásul még néha útban is vannak.
Kézen fekvő megoldás tehát a burkolattal ellátot épített polc készítése.
Egy épített zuhanyzó vékony válaszfalába is ki lehet alakítani falfülkét, amelybe helyezhetünk polcot
további képek és információ a falfülkékkel és polcokkal kapcsolatban
https://miburkolunk.ewk.hu/polcok--fulkek-epitese-tarolasra/
és /vagy
https://burkolunk.ewk.hu/falfulkek--polcok-a-furdoben-es-a-wc-ben/
oldalon
Végűl de nem utolsó sorban az épített falu zuhanyok - de itt még nincs vége a felsorolásnak mert üvegtéglából és /vagy mindkettő felhasználásával is lehet zuhanyfalakat kialakítani
A zuhanyfal kialakítását itt bemutatom élvédővel burkolva egy munkámból ide "ollózva "
további munkák a zuhanyfalakról a következő oldalon elérhetőek
https://burkolunk.ewk.hu/kis-furdoszobak-wc-vel/
kész zuhanyzók
pengefal építése
Amikor a zuhanyzó mellett wc is van elválasztom
Zuhanyzó és mosdópúlt építésről videó film megnézhető a következő linkre kattintva
https://www.youtube.com/watch?v=X8YnC3ecEPk&t=37s
Köszönöm megtisztelő figyelmét.
Egyedi igények alapján is vállalok kivitelezést.
Amennyiben felkeltettem figyelmét, érdeklődését
várom hívását a 06/20 9-687-519 es telefonszámon
vagy üzenjen a miburkolunk@gmail.com e mail cimen
bővebb információ a www.burkolunk.ewk.hu oldalon.
Borza Gábor