MENÜ

 

A nappali burkolás  nem csak a praktikumról szól, hanem az esztétikáról is.

Több referencia képek a következő oldalon 

https://burkolunk.ewk.hu/padlo-burkolatok-kepekben/

Az  otthonunk, lakásunk, nyaralónk  egyik legfontosabb és legtöbbet látogatott ls használt helyisége a nappali. Itt töltjük a legtöbb időt és egyben itt történik a legtöbb mozgás is a lakásban. Emiatt kiemelten fontos, hogy a nappali burkolás milyen minőségben készül el. Továbbá a burkolat minősége se elhanyagolható mint pl: kopásállóság, szín, és a csúszásmentesség - de erről késöbb. A nappaliban nem magától értetődő a hidegburkolat használata. Sokan döntenek a parketta vagy laminált padló mellett, míg mások a padlószőnyeget részesítik előnyben. Ugyanakkor egyre népszerűbbek a különböző járólapok használata a nappaliban és egyéb helységekben is mint hálószoba, konya és az előszoba. 

Akkor miért is a hidegburkolat ???

MERT!

  • Megfizethető ár
  • Strapabíró és tartós
  • Nem igényel karbantartást
  • Elegáns, letisztult megjelenés
  • Könnyű tisztán tartani, higiénikus
  • Padlófűtéshez ez a legjobb
  • Teljesen vízálló

DE!

  • Padlófűtés vagy szőnyeg nélkül hideg lehet
  • Fényes felületű járólapok csúszósak lehetnek

FONTOS!!

Burkolás előtt mindenképp vegyék figyelembe a következőket is. A PEI értéket a gyártók mázas kerámia padlólapokhoz adnak meg. Az anyagában színezett lapok esetén más eljárással vizsgálják a kopásállóságot. 

PEI I.

kevésbé igénybe vett helyeken, ahol mezítláb, vagy puha talpú papucsban járunk. (Nem ajánljuk senkinek.)

PEI II:

kevésbé igénybe vett helyeken megfelelő lehet, de ezt se ajánljuk senkinek -puha fehéragyag lapok inkább csempe minőség a vágásnál repedezik a máz csúnyán, ívesen törik a lap

 

PEI III:

közepesen igénybe vett helyek burkolására, ahol papucsban, puha gumitalpú cipőben járunk pl: a fürdőkben ill wc.ben.

PEI IV.

Erősen igénybe vett, gyakran látogatott helyiségek burkolására. A helyiségekben az igénybevétel az átlagosnál nagyobb, a burkolatot karcoló, szennyező anyagok is érhetik. Pl konyha nappali. De ezek a  lapok már egy családi ház bármely helyiségében megfelelőek.

PEI V.

Az átlagnál erősebben igénybe vett helyiségek burkolására alkalmas burkolólapok. Alkalmazható éttermekben, büfékben, szállodákban, üzletekben is, de aki hosszú távon gondolkodik, az ilyet vesz a lakáson belülre is pl nappaliba , konyhába , garázsba , teraszra is

FAGYÁLLÓSÁG - ISO 10545-3

A lap fagyállóságát a vízfelvétele határozza meg. A fagyálló lapok vízfelvétele alacsony, <0,5 tömegszázalék. Tudni kell azonban, hogy az elkészült burkolat csak akkor lesz fagyálló, amennyiben a ragasztó- és fugázóanyag flexibilis, valamint a vízszigetelés is megfelelő.

CSÚSZÁSMENTESSÉG

A csúszásmentességet német szabvány szerint vizsálják (DIN 51130). A száraz cipőtalpra vonatkozó csúszásmentességet az R9-R12 skálán adják meg. Általánosságban elmondható, hogy minél jobban csúszásgátló a lap felülete, annál nehezebb takarítani, ezért feleslegesen csúszásmentes lapot sem célszerű választani.

R9: sima felület - általános felhasználás (lakások, iskolák, irodák rendelők)

R10: csúszásmentes felület - (fürdőszoba, raktár, garázs, éttermi konyha)

R11: fokozottan csúszásmentes - (mosoda, tejüzem, hűtőkamra padlója)

R12: maximális csúszásmentesség - (húsfeldolgozó, ipari konyha, cukorüzem)

A vizes kövön, mezítláb való csúszásmentességet betűvel (A, B, vagy C) jelölik. A fürdőszobába szánt lapnak ajánlatos választani legalább A csúszásmentességi osztályú lapot.

Burkoló munka során a tartós burkolat épp olyan fontos követelmény, mint egy adott helységbe érve azonnal a szemünk elé tárul, egy burkolás.

Minden szempontból tökéletes burkolatkészítéshez nélkülözhetetlen a burkoló szakma és a felhasználásra kerülő anyagok ismerete és egyben annak precíz, lelkiismeretes alkalmazása. Valamint a többéves tapasztalat a burkolandó felület felismerése, hogy burkolható e vagy milyen előkészületek szükségesek ahhoz hogy burkolható legyen, és a burkolat tartósan meg is maradjon rajta..Ezért itt is mint a teraszoknál minden munkafázist előre meg kell tervezni
Minden egyes burkoló munkafázis tökéletes kivitelezése, garantálja az elégedettséget.
Ezen a burkoló oldalon Ön elé tárom a burkolás munkafázisainak összefüggéseit.

A burkolás nem a felület előkészítéssel nem is az alapozással kezdődik  

Elsődleges! és ez minden olyan helyiségre vonatkozik ahol burkolatot szeretnénk 

A burkolat terv elkészítése után szinte darabra pontosan miszámolható a csempék , lapok mennyisége és az adott helyiség és a lpok méretét formáját tekintve meghatározható a vágási hulladék is és a ráhagyás ..ezután kell megvásárolni azt a mennyiséget amit kiszámoltunk 

vásárlás után 

Minden esetben átnézem a csomagoláson feltüntetett kiírásokat – szín, kalibrálás, tipus egyezik-e.

  

Ezután több dobozból kiveszek 3-4 lapot és össze hasonlítom őket hogy egyezik- e a méret a minta a szín – ugyan is a leragasztott lapokra már nem lehet reklamálni…. amennyiben egyezik akkor elkezdem az előkészületeket. Ha nem egyezik, akkor hiába készülök elő mert a lapokat a beszállítónál meg kell reklamálni és utána cserét kérni ..ez eltarthat néha hetekig is.

 

Burkolat terv készítése:

Burkoló munka kezdő fázisához tartozik az alaposan átgondolt burkolatterv.
A burkolat kiosztásnál alapvetően szimetriára, a helyiség közepelésére kell törekedni. Ezzel mindkét irányban a sarkokban egyenletes vágási szélesség lesz. Persze ettől eltérő módon, sok más figyelembe vételével is kiosztható egy burkolat, csak az a fontos, hogy a kiinduló pontokat mindig egyeztessük a tulajdonossal. hol milyen bútorok lesznek stb. De minden esetben a tulajdonossal együtt határozzuk meg, melyek azok amiket célszerű figyelembe venni kiinduló pontok meghatározásánál! Burkolat terv készítésekor kellenek a kompromisszumok. Burkolás előtt el kell dönteni a fontossági sorrendet, a leglátványosabb helyeket prioritásként kezelve. Szemelőtt tartva azt, hogy az egész burkoló lapok a folytonosságot, míg a vágott burkoló lapok a tagoltságot, egység megrontását hozhatják magukkal. Én ezért előszőr meghallgatom a megrendelőt majd javaslatot teszek a lapkiosztásra esetleg a burkolási modulokat ismertetem – a modulok a lap elhelyezésének a mintái . eltolással vagy hálóban vagy diagonálban stb. rakva. ha ezzel megvagyunk kezdődik a burkolás melynek első fázisa a   

de kezdem az elején 

Felület előkészítése:

    

Én átkaparom az egyész felületet, a falak és a padló találkozását is. ha padló fűtés van a beton alatt vagy nincs de a fal ill padló találkozásánál polifoam csík van akkor a beton ott kicsit magasabb és azt eltávolítom, felsöprés után alaposan felporszívózom a felületet. Ne a pór, hanem a beton igya el az alapozót. Van több féle méretű lécem a lehető leghosszabbal átnézem a helységet. A felület síkját ellenőrzöm ezzel. Precíz burkoló munkát csak síkfelületre lehet elkészíteni!

Alapozás:

    

A beton, felületére kapaszkodik a burkolatragasztó, ezért ennek a felületnek, megfelelően szilárdnak kell lennie ahhoz, hogy tartós burkolás készűlhessen el.
A burkolat ragasztó a beton, felső rétegéhez köt hozzá, így ha a hordozó réteget mélységében is megerősítjük, fokozhatjuk a burkoló ragasztó tapadásának mértékét.
Különféle alapozók állnak rendelkezésre, így még a porlósabb beton sem akadály a burkolásra. ezért én a Technokolla Tc-Mas-t használom amely egyben kéregerősítő is.

Aljzat kiegyenlítés: Padloponozás:

   

az aljzat kiegyenlítésre azért van szükség mert precíz burkoló munkát csak síkfelületre lehet elkészíteni!- ezt már a felület előkészítésnél is írtam. A 10 mm-es fogas ragasztó lehúzóval a burkoló lapok elhelyezése után a ragasztóágy vastagság 3 mm lesz. Így hibás az az elterjedt nézet, miszerint, a 3 mm-nél nagyobb felületi egyenetlenségekkel, hibákkal kell csak foglalkozni. Téves hozzá állás  és hozzá nem értés mikor azt hallom a megrendelőtől hogy vastagabb ragasztóval kell dolgozni. De, hisz a végső burkoló ragasztó vastagság a vékonyágyas ragasztóknál maximum 5  mm lehet! Én ezért minden esetben 15 mm es fogas vassal húzom a ragasztót a padlófelületén. De előtte fontos az aljzat kiegyenlítés. Aljzat kiegyenlítés anyagaként rendelkezésre állnak az önterülő anyagok. Ezek az anyagok rendkívül hasznosak. Önterülő tulajdonságuk megkönnyíti a felület kiegyenlítés munkafolyamatát. De ne úgy képzelje el, hogy kiöntöm a vödörből a megkevert anyagot és nézem, ahogy magától elterűl. Erre van egy fésűs hengerem, amivel segítek a terülésben és a közte lévő levegő eltávolításában is. Így a megszáradt felület sík lesz és nem lesz buborékos.. Sajnos sokan glettvassal húzzák el vagy terítik szét, ami megint nem előnyös, mert a két kiöntés találkozásánál nem lesz egyenletes a felület ..Ezért szeretem én magamnak elkészíteni a felületet a burkolásra és utána nincs mutogatás a másikra…!

ÖSSZESSÉGÉBEN ÍGY SZOKTAM! a felbontott kiporszívozott felületet lealapozom 24/48 óra után padloponozon , száradás után ismét alapozom, mert az a felület ismét nedvszívó felület, majd burkolok kétoldali kenéssel és végűl fugázok! 

 

Feszültség mentesítő lemez ragasztása:

A feszültségmentesítő lemez hajlékony, rugalmas anyagból készült vékony lap, ami elválaszthatja a betont és a rá kerülő burkolatot. A Lemez lerakásakor rétegrend így néz ki: beton - alapozó,– ragasztóanyag – feszültségmentesítő lemez – ragasztóanyag – burkolat.

    

    

 

további információ a következő oldalon is

https://miburkolunk.ewk.hu/terasz-burkolatok-kivitelezese/

 a vízszigetelés témánál vagy 

erről és más nagylapos munkámról a következő linkre kattintva megnézheti a padlóburkolásos videómat 

rétegrendek és a felhasznált anyagok felhasználásával 

https://www.youtube.com/watch?v=4F3npepJCww

https://www.youtube.com/watch?v=4V6M5D_maoY&t=4s 

Alakalmazási területek 

  • repedezett aljzatoknál
  • nagyméretű, drága burkolólapokhoz
  • nagy terhelésnek kitett felületekre
  • nedves talajok elleni szigetelésre

Málló, szerkezetileg nagy mértékben sérült padlók nem hozhatók helyre vele, a lemezzel nem lehet megúszni  a súlyos hibák és repedések kijavítását. Ha a beton teljesen tönkre ment, ha darabok válnak le a felületéről, ha széles, mély repedések futnak benne keresztül-kasul

Faszerkezetes padlóra burkolva rétegrend a következő:

Primer-101 plus tapadó híd- tecno S one ragasztó- schlüter ditra 25 lemez - tecnostar ragasztó - és burkolat 

   

 

további információ a kisfilmben 

https://www.youtube.com/watch?v=Zb3kqEjk-ts

A rétegelválasztó lemezt csak S1 folyékonyágyazású ragasztóval ragasszuk le 

bővebb informácó a következő oldalon részletesen is megtalálató 

 https://miburkolunk.ewk.hu/terasz-burkolatok-kivitelezese/

 

Burkolat ragasztás!

Aljzat kiegyenlítés után a kiszáradt felületet ismét lealapozom, mert ez egy szintén nedszívó felület és alapozással fokozhatjuk a burkoló ragasztó tapadásának mértékét. Ha csak fesz lemezt vagy rétegelválasztó lemezre burkolunk akkor erre nem kell újabb alapozó réteg mert ez nem nedv szívó felület. A burkoló lapok ragasztásának minősége meghatározza a burkolat élettartamát. A ragasztó anyag helyes megválasztása, és sok más tényező, többek közt a ragasztás technikája is kihatással van a burkolat tartósságára. PL a hőmérséklet a lapok mérete, a kétoldali kenés a szintező ékek, vagy fugakeresztek használata.

   

Legfontosabb amit még tehetünk: a kontakt ragasztás!

Kontakt ragasztás burkolás technológiának lényege, hogy a ragasztandó felület és a ragasztott lapok hátulja is meg legyen kenve ragasztóval. Minkét oldal -padlólap és a padló -megkenésével, a kontakt ragasztással elérhető, hogy mindig friss ragasztó kerüljön amár esetleg meggyengült ragasztóra.A lapok hátoldalának megkenése - kontakt felület képzés - sokat segít a tökéletes tapadáshoz. Kicsit visszalapotva megnézhető már bemutattam. Ez nem csak nagylapoknál de kisebb 30x60 - as lapoktól is ajánlott.

a lapok ragasztásánál előny a szintező ék használata is mert a nagyobb lapoknak van egy ívűk amit ezekkel a szintező ékekkel megszüntethetjük és a lapok sarkai nem fognak kiállni vagy ellenkező esetben besüppedni ..hanem egyszinten leszenk 

a következő kisfilmemben bemutatom a nagylap ragasztást kétoldali kenéssel és a szintező ék használattal - kérem ne lepődjön meg ez egy gyorsított felvétel de jól látható a kivitelezés menete.

https://www.youtube.com/watch?v=A0WynkrqKIs

A következő táblázat segítségével kitudjuk számolni hogy mennyi szintező ék szükséges 

ezzel a táblázattal csak a hálóban rakott lapokhoz tudunk számolni a különböző modulokban rakott lapokhoz több kell ... de ezt a burkoló megmondja ..

 

A burkolás összetett feladat nem elég az iskolában megtanultak és a vizsga után másnap neki állni egy padlóburkolásnak. Több éves gyakorlat, tapasztalap, a felületek a segédanyagok ismerete azok egymáshoz való viszonyulásának ismerete különböző felületeken és hőmérsékleti viszonyokban elengedhetetlen. De a megfelelő szerszámok és azok használata is meghatározó egy tökéletesen kivitelezett padló burkolathoz… Az újonnan elkészített burkolat felső síkjának egyenetlensége esztétikai burkolási hiba. Burkolat síkjából kiálló burkoló lapok a burkolás előkészítés hiányosságáról, a burkoló felületes munka végzéséről, vagy épp a burkoló lapok görbeségéről tanuskodnak. A lábazatok mérete és ragasztása se mindegy .. ma már esztétikusabb a 5 ill  7 cm – es lábazatok melyeket sokan a lapokra direktbe rátéve ragasztanak .. holott ott is a fuga vastagság 2-3 mm. kell hogy legyen a padlófűtésnél különösen figyelni kell. A dilatáció szintén nagyon fontos. 

 

Fugázás:

A burkolat készítés egyik befejező burkoló munkafázisa a burkolat fugázása.
Sokféle egymástól eltérő anyagok állnak rendelkezésre erre a célra. A fuga készítése éppen olyan precíz szakmai tudást igényel, mint a burkolat készítés más fázisai. Az elkészített fuga nem lehet túlságosan mély, mert elcsúfítja az amúgy szépen elkészített burkoló munkát. Tudni kell bánni a fugával, de nem csak esztétikai megfontolásból. A fugasűrűsége meghatározza a végső szilárdságát is. A burkolat fuga hibák zöme a nem rendesen kitakarított fugák miatt vagy a még meg nem száradt ragasztó miatt vagy a túl higított fuga miatt keletkezik, hogy ezeket a hibákat elkerüljük be kell tartani a gyártók ajánlását. De a sok vízzel lemosott fuga is foltosodáshoz vezethet kiszáradás után.

Bővebb információ a következő videóban  a fugázásról

https://www.youtube.com/watch?v=J1O4qBVTZGE&t=17s

Az epoxi fugával történő fugázásnál mások a technológiai folyamatok, ott a gondosan kitakarított és kiporszívózott fugát a hideg vagy melegvizes kétkomponensű fugával töltjük ki. Aki nem gyakorlott ebben az ne keverjen be nagyobb mennyiséget mert a fugákba is nehezebb bele húzni a fugát és a felmosás is másképp történik... és a kötés is jóval gyorsabb mint a por alapú fugáé. Viszont a tartóssága keménysége jóval több mint a hagyományos fugáké. a felmosás is több fázisban és nem csak vízzel történik.

A feszültség mentesítő lemez témánál két videó linkjét is csatóltam 

az elsőben por alapú a másodikban epoxi fugát használtam   

https://www.youtube.com/watch?v=4V6M5D_maoY

https://www.youtube.com/watch?v=4F3npepJCww

A nappali burkolás  nem csak a praktikumról szól, hanem az esztétikáról is.

Köszönöm megtisztelő figyelmét.

Egyedi igények alapján is vállalok kivitelezést.  

Amennyiben felkeltettem figyelmét, érdeklődését

várom hívását a 06/20 9-687-519 es telefonszámon

vagy üzenjen a miburkolunk@gmail.com e mail cimen 

bővebb információ a www.burkolunk.ewk.hu 
 oldalon.

Borza Gábor 

 

Asztali nézet