Terasz burkolást egymásra épített rétegrendek és a száradási idők betartásával lehet tartósan kialakítani. Külső térben, ahol a természet mindennap igénybe veszi a burkolatot összetett szaktudást igényel a kivitelezés. Több éves tapasztalat és a felhasználásra kerülő anyagok ismerete és azok alkalmazása eltérő időjárási körülmények között a legfontosabb.
Minden egyes munkafázist előre meg kell tervezni és az időjárási körülmények figyelembevételével kell a munkafolyamatokat elvégezni
Elsőként egy felfagyott a terasz felújítást mutatok be utána az ok okozati összefüggéseket ismertetem - sajnos minden lehetőséget nem tudok leírni mert számtalan kisebb és nagyobb tényező alakítja , befolyásolhatja a munkát a kivitelezett munka tartósságát.
Mielőtt bármit is írnék kérem tekintse meg az erről szóló 1 perces előzetesemet a limkre kattintva.
https://www.youtube.com/watch?v=90aR_gBLKNs
Ebben a kisfilmben egy kisebb felfagyott terasz felújítását mutattam be a rétegrendek és a felhasznált anyagok ismertetésével.
A felfagyott terasz felújítása, burkolása!
A terasz megrepedhet azért is, mert a beton nincs vasalva vagy nincs körbe alap és megsüllyed valamelyik része… vagy a betonba nincs megfelelő mennyiségű cement, vasalat. A keverési arány nem megfelelő, de számos más tényező is közre játszik. Pl. túl híg volt a beton, nem lett locsolva, visszahűtve. Pórlik, repedezik ezért a szerkezete is megváltozik. Ilyenkor a fuga is megreped a lapok is és bejut alá a víz ami télen megfagy és a jég felemeli a lapokak. De nagyobb felületeknél a dilatáció hiánya is okozhatja a lapok felpúpospdását és akkor alá jut a víz.....
A felfagyott teraszról felvésem a burkolatot és a ragasztót is, mert arra már nem burkolok, mivel több helyen feljön a lapokkal együtt.és/vagy lazán tapad a beton felületre Ezután láthatóvá válik, hogy repedezett vagy porlik a beton. Ha nagy repedések vannak és mélyek akkor azokat összeszoktam kapcsozni. Videóban látszik. A laza részeket eltávolítom a repedéseket néhol kiszélesítem flexel. Majd kiporszívózom és az egész teraszt is felporszívózom. Igy a beton szívja fel az alapozót nem a rajta lévő por. Főként Technokolla rétegrendekkel dolgozom! A Technokolla TC- Mas mélyalapozó és egyben kéregerősítő anyag is. kültérben is használható. Majd az össze kapcsozott repedéseket REPAIR A+B, repedésjavító, betonvarró kétkomponensű önthető epoxigyantát kíöntöm, amely repedések és adhéziós réteg eltömésére használható anyag.
A TC –Mas alapozót min. 24 óráig száradni hagyom és utána megkezdem a lejt képzés kialakítását 1,5 -2 % os lejtéssel .Én erre a Technokolla GAP Simítóbetont használom. Ez a beton már 3-30 mm vastagságban is alkalmazható, teraszoknál egyéb padlófelületeken bel- és kültérben. és ami fontos, hogy 12-48 óra kötési idő után burkolható. Egyéb zsákos betonok ilyen vastagságban nem alkalmazhatóak. Sokan extrit beton használnak kültéren, mert könnyű vele dolgozni, de ez a beton nem alkalmas kültéri betonozásra csak beltéri felhasználásra ott is min 2 cm vastagságban.
Ha a beton terasz olyan állapotban van hogy darabokban felszedhető a beton vagy a -misung amibe régen raktuk, fektettük a lapokat- akkor felbontom az egészet és újra betonozom vasalva. ha teljesen újjá kell építeni akkor a széleknél sávalapot ásva, szintén vasalva betonozom, majd zsaluzom és már a lejtést kialakítva betonozom le. De ez csak a végleges megoldás, mert legtöbbszőr a szerelő betonig elég vissza bontani és onnan újjáépíteni , lejtképzéssel.
Amikor kész a beton, napokig locsolom hagyom kötni! Locsolásra azért van szűkséges, mert a betonba a cement hőt termel, és ha nincs visszahűtve ekkor meg "ég" a beton és porlik, töredezik. A kész betonfelületet ismét lealapozom és TC- Mas- alapozóval de gyakran tapadóhíddal kenem át és ezután leszigetelem RASOLASTIK A+B kétkomponensű, cementalapú, flexibilis vízszigetelő habarccsal, mely ideális teraszokhoz, balkonokhoz, uszodákhoz is. Ezt két rétegben kenem ki. Majd száradás megkezdődhet a burkolás.
A következő kisfilmben egy új teraszt építek és a rétegrendek betartásával burkolom
https://www.youtube.com/watch?v=IJ7hxhXWJIs&t=2s
A terasz tökéletes kialakításához a következő rétegrendek szükségesek
Terasz burkolás alkalmával az alábbi burkoló hibákat lehet elkövetni:
Amikor terasz aljzat lejtése nem megfelelő !
A terasz betonnak legalább 1,5-2 % lejtésűnek kell lennie. Ez a lejtés biztosítja az esővíz automatikus eltávozását a teljes felületről, még mielőtt az káros mértékben a burkoló lapok fugáin keresztül átszivárogna a burkolat terasz belsejébe, ami felfagyáshoz vezet.
Ez a lejtés annyit tesz, hogy egy méteren mérve legalább 1,5-2 cm eltérésnek kell lennie a vízszinthez képest. Tehát, ha mondjuk a teraszunk 4m széles a terasz egyik végpontjához viszonyítottan a másik vizsgált pont minimálisan 6cm-rel lejjebb kell, hogy legyen a beton szintje. Ezt a lejtést már laikusként is észre lehet venni. Némelyik megrendelő, ódzkodik a terasz ilyen mértékű lejtésétől. Pedig jó néhány padlólap van, amelyik még nagyobb minimálisan 2%-os lejtésnél többet igényel. Ilyenek a rusztikus struktúrával ellátott erősen érdes padlólapok. A víz molekulák elég erős kohéziós összetartó erővel rendelkeznek és még a burkoló lapok felületének "domborzata" is gátolja a víz haladását.
Úgy hogy gondolja át: Ha most teraszburkolás előtt áll mi a fontosabb, megfelelő lejtés biztosítani vagy kockáztatni a terasz felfagyását?
Pedig az utólagos lejtés kialakítása nem is olyan könnyű feladat, ráadásul jelentős többletköltséggel is jár. Van ahol nem is lehet megvalósítani mert akkor magasabb lesz a terasz szintje mint a hozzá kapcsolódó helységé. Ideális esetben a terasz kész felülete min 3 cm –el a hozzákapcsolódó helység szintje alatt kell, hogy legyen.
Tehát ha mégis olyan terasz betonra kell burkolatot ragasztani, aminek nem megfelelő a lejtése, utólag feltétlenül el kell végezni ezt a munkafolyamatot. Még ha fel is kell törni a teraszt, hogy a megfelelő lejtést ki lehessen alakítani.
A lejtés kialakíthatósága az új réteg vastagságában van. Az új lejtést adó rétegnek hozzá kell kötnie a régihez, ugyanakkor lejtést is ki kell tudni alakítani az anyaggal, így önterülő aljzatkiegyenlítők szóba sem jöhetnek. Ezek a szálerősített simító betonok ilyen felületek kialakítására -erre- kifejlesztették ki – mint pl a Technokolla GAP simítóbeton 3-30 mm-ig. Előtte ajánlott a felület előkészítése a tapadóhíd felkenése is erre a Technokolla PRIMER-101 PLUS –t használom Fontos, hogy kivitelezéskor a rétegrendek használatakor ne keverjük a különböző gyártó cégek termékeit … hiszen minden gyártó cég úgy fejlesztette ki a segédanyagokat hogy azok egymásra épülve alkalmazhatók és hatékonyak. A vízszigetelés a ház mellett épített teraszoknál azért is fontos mert az alulról feljövő víz se jusson a lapok alá.
1.kép: vezető sínt ragasztottam le Gap betonba
2 kép: kétoldali lejtképzést alakítottam ki Gap betonnal
Erről a munkámról kisfilmet is megnézeti a következő linkre kattintva
https://www.youtube.com/watch?v=xQuaEcsFx6o
A vízszigetelés hiánya !
Terasz felületére érkező csapadékot a lehető legrövidebb idő alatt el kell vezetni a teljes felületről. Ezt automatikusan a jól kialakított terasz lejtés biztosítja. A víz azonban, menetközben beszivárog a fugákon keresztül. Ha repedést is talál a fugán, akkor káros mértékben jut víz a burkoló lapok alá.
A víz nem való a terasz burkolat alá. Mindent meg kell tennünk a víz távol tartásra, így óvhatjuk meg hosszútávon a terasz burkolatot. A bejutott víz a felfagyáson kívül más károkat is okoz. Amennyiben a terasz alatt helység is van, akkor a beázás káros következményekkel jár. A bejutott víz akadálytalanul a mennyezetre, oldalfalakba jutva kémiai folyamatokat indít el a vakolatban. Salétromosodás, penészedés, büdös, és még ecsetelhetném. A helyreállítás jelentős költségekkel, többlett munkával hozható helyre, vagy rosszabb esetben nem is javítható. Ezért jobb megelőzni és vízszigetelést kialakítani a terasz teljes felületén. RASOLASTIK A+B anyagszükséglet 3,4 kg/m2 /2mm (minimum)egy szett 8-9 m2 -re elegendő
A terasz beton előkészítése után közvetlenül a vízszigetelés megkezdésekor, elő nedvesítésről kell gondoskodni! (csak matt nedvesítés)
A vízszigetelő két komponensét keverőszáras gépi keveréssel összekeverve már glettvassal, eldolgozható a terasz beton felszínén.
1, TC_MAS alapozó 2, Rasolastik A+B
3, Rasolasztik 1x kenve 4. Rasolasztik 2x kenve és kész
A következő kis filmben
https://www.youtube.com/watch?v=_2zSavRwYBs&t=18s
egy garázs tetején burkolt teraszt alakítottam ki .. 2014-ben. Ekkor még nem alkalmaztunk szintező ékeket mert még nem volt. Ezt a teraszt Mapei rétegrendek alkalmazásával burkoltam ki, és még rejtett világítást és üvegkorlátot is kiépíttettünk.
Szintén egy garázs tetejének burkolása de itt már szintező ékekkel és Technokolla rétegrendekkel
A vízszigetelés a ház mellett épített teraszoknál azért is fontos, hogy az alulról feljövő víz ne jusson a lapok alá
Ami még fontos!
A helyesen elkészített terasz vízszigetelés mellett a terasz burkolat még ugyan úgy felfagyhat, mintha nem készült volna vízszigetelés. Ha a burkoló lapok alá bejutó víz össze tud gyűlni, nem áll ellen a ragasztás a megfagyó víz feszítő hatásának, egyik esetben sem.
Márpedig a vízszigetelés a beázás következményeitől ugyan meg véd, azonban pont a vízszigetelő réteg miatt az összes csapadék a ragasztó rétegben koncentrálódik. Amennyiben az itt felgyülemlő vízet nem vezetjük el, akkor biztosak lehetünk a felfagyás következményében.
Ráadásul tapasztalatok azt mutatják, hogy a vízszigetelő rétegre a legjobb cement alapú ragasztók sem tapadnak meg olyan mértékben, mint egy sima beton felületen, így a koncentrálódott víz megfagyása komoly dilemmát okoz.
A csemperagasztó anyagában eloszlott és megfagyott víz térfogat növekedése kisebb lesz, mint ha a víz önmagában fagy meg.Tehát üreg mentes legyen a ragasztó (Az üregekben alakulnak ki az egybefűggő jégkristályok)
A vízszigetelésre se mindegy milyen csemperagasztóval ragasztjuk le a lapokat – ezt S1 ill S2 –es flexibilis csemperagasztóval teszem - ezekről bővebben a következő fejezetekben olvashat
Ezért érdemes inkább olyan utólagos vízszigetelés technológiát választani, amely megoldja hogy a burkolat alá jutó víz elvezetődjön!
A drain rendszerű vízszigetelő lemez hosszú távon garantálja a burkolat tartósságát!
A rétegelválasztás rendszer lemezt, mely egy méter széles és 5, 10, 30 fm hosszú tekercsből méretre szabjuk és elkezdődhet a leszabott csíkok leragasztása.
A burkolat elválasztás leragasztása S1 2TE minősítésű burkoló ragasztóval 4-6-os fogazatú burkoló ragasztó terítéssel, simítás burkolás technológiával készül.
A rétegelválasztás rendszer hátoldalára fátyolszövet van kasírozva.
A burkoló ragasztónak tökéletesen tapadnia kell erre a burkolat elválasztás hátoldali fátyolszövetre!
Ez a burkoló ragasztás rögzíti a terasz betonhoz a rétegelválasztás rendszert. Ezért mindig, a ragasztás kivitelezése során sűrűn meg kell győződni, a megfelelő tapadás kialakulásáról. Ehhez visszaemeljük a már leragasztott rétegelválasztó lemezt, majd megvizsgáljuk mindkét felszínt. A terasz aljzaton és magán a burkolat elválasztó lemezen is egyenletes burkoló ragasztót kell, hogy találjunk! A terasz burkolat elválasztó lemezt szorosan egymás mellé ragasztjuk.
Bármilyen alakzatot kiszabhatunk a burkolatelválasztóból, így a bonyolultabb formák, terasz lépcsők is teljesen befedhetők vele. A padlóösszefolyók is tökéletesen körbe szigetelhetőek ezzel az anyaggal.
A teljes terasz felület becsomagolásával a burkolat rétegelválasztó lemez a helyére került.
Mivel a kasírozott lemez vízzáró műanyagból készül, ezért némi plusz munkával a teljes felületet vízzáróvá is tehetjük. A terasz burkolat elválasztó lemezek illesztési pontjait kell vízzáróvá tenni. Ehhez használhatunk vízszigetelő lemez csíkokat. A vízszigetelő lemezcsíkokat vízszigetelő anyagba simítjuk. Ennél a burkoló munkafolyamatnál is ügyelni kell a megfelelő tapadás kialakulására. Természetesen, visszaszedéssel ezt is ellenőrizni kell! A vízvető profilt is befedjük ezzel a vízzáró lemezzel, mellyel egyszerre védekezünk a bejutó víz, a ragasztó és a vízvető profil közti elektrolízis káros folyamata ellen is.
A vízvető profilok dilatációs rését lefedjük és elkészültünk a teljes terasz felület burkolat elválasztásával! A szakszerűen elkészített terasz burkolat elválasztás után következhet a burkoló lapok ragasztása.
A lyukacsos szerkezetű terasz burkolat elválasztó szigetelő lemez felületét telítettségig feltöltjük burkoló ragasztóval, majd a szokott módon terített lehetőleg folyékonyágyas ragasztóba ragasztjuk a burkoló lapokat. A burkoló lapok teljes felületén elterülő ragasztó az üregmentes burkolás egyetlen biztos ragasztó anyaga. A folyékonyágyas ragasztó árában is jelentkezik azok a kötő, és tapadásért felelős anyagok ára, amelyek biztosítják a tökéletes ragasztást. Viszont csak a folyékonyágyas burkoló ragasztóval lehet hibátlan ragasztást elérni!
Ha a burkoló lapot visszaemeljük megvizsgálható a tapadás létrejötte.
Akkor megfelelő a tapadása a burkoló ragasztónak és üregmentes a ragasztás, ha az mindkét felületen egyenletesen elterül.
Megáll a víz a teraszburkolat tetején.
Ha a terasz burkolat tetejéről nem tud automatikusan elfolyni a ráhullott csapadék, akkor a tócsákból a víz, káros mértékben a burkoló lapok alá szivároghat. A cementkötésű fugákon keresztül minimális víz beszivárog. De ahogy bejut, úgy sok esetben felgyülemlik a lapok alatt és ez a többlet víz nem tud elpárologni bontáskor is látszik a sok víz.
Télen a burkolat alatt megfagyó víz térfogat növekedése miatt, felfeszíti a járólapokat.
Ez a folyamat független attól, hogy a terasz burkolat alá készült e vízszigetelés vagy sem.
A terasz tetején lévő tócsák kialakulása elárulja, hogy a terasz betonja nem lett kellően kiegyenlítve. Sok burkoló nem foglalkozik a kiegyenlítéssel, mert azt "hallották", hogy nagyobb fogas glettvassal terítve a ragasztót, majd megoldódik ez a probléma is.
De a tócsák nem ezt igazolják. A lakás belsejében, pl a nappali burkolás esetén nem lesz ilyen szembetűnő az egyenetlenségből származó burkolás hiba. Ott nem keletkezik tócsa.
Azonban terasz burkolás esetén ez nem megengedhető, mivel ez a burkoló járólapok felfagyáshoz vezet. Csak tökéletesen előkészített aljzatra lehet sík burkolatot készíteni!
Ez többlet költséggel, több munkaidővel jár együtt, azonban a terasz burkolatot több évig szeretnénk használni.
A beton síkját a kőműveseknek kellene síkban elkészíteni. Nem simára, hanem síkra. Ezért
A beton felületét el lehet úgy is készíteni, hogy megfeleljen minden további költség nélkül a burkoló lapok ragasztására. A megrendelő nem kérik számon a kőművesen a trehány hiányos munkájuk következményeit, ezért talán nem is tudnak róla hogy másként kellene A megrendelő a kész betont látja és mikor burkolás előtt jelzem akkor azt mondják , hogy a Mester azt mondta így jó lesz. De én ráteszem a lécet – van 4 m –es is – és az mutatja milyen a beton felülete. Viszont Ön mostanra már tud arról, hogy nem Önnek kellene a kiegyenlítéssel járó költségeket állni. Követelje meg a kőműves uraktól, hogy helyes módon készítsék el a betont. Vagy hagyja hogy én a burkoló aslakítsam ki a megfelelő felületet. Mivel én munkámat nézi , használja ezért ha én alakitom ki a felületet akkor nem kell más után javítanom, más munkája miatt mérgelődnöm nincs egymásra utogatás
A terasz beton megfelelő lejtésének a hiánya is tócsák kialakulásához vezet. A víz csak 1,5-2 % feletti lejtésű felületéről tud automatikusan eltávozni. A víz kohéziós összetartó erői miatt az a nem megfelelő lejtésű felületen a víz egy bizonyos magasságig feltorlódik, megemelkedik, minthogy tovább folyna Ezzel a jelenséggel néhány terasz tulajdonos már találkozott.
A terasz burkolás szélén is megállhat a víz. Mintha valami gát lenne a terasz szélein, ami nem engedi lefolyni tökéletesen a vizet. A terasz burkolás szélein, a vízvető használata esetén megfigyelhető, hogy a vízvető elem miatt lecsökken a padlólapok lejtése. Mivel a vízvető vagy él védő kissé feljebb van vagy a lap alatti rész feljebb emeli a eltartja ragasztáskor a lapokat. Még lejt a burkoló lap, de már nem eléggé! Ez a terasz burkolás hiba is felfagyáshoz vezet, az esztétikai hiányosság mellett.
Terasz burkolat fuga megreped
A terasz burkolat tökéletesen elvégzett fugázása biztosítja a vízzárást. Az megakadályozza, hogy víz szivárogjon a burkoló lapok alá. A repedés mentén út nyílik és így a fugán keresztül akadálytalanul bejuthat víz a ragasztásba, ahol megfagyva felfeszíti a járólapokat.
Az elkészített terasz burkolást évenként legalább kétszer (tavasszal és nyár végén) teljes felületen át kell vizsgálni! Bármilyen minimálisnak vélt repedést is azonnal javítani kell!
A teraszon a burkoló lapok állandó mozgásban vannak a hőmérséklet változások miatt is
Ezért sem szabad külsőtérben zárt vagy minimális (2-3 mm alatti) fugát készíteni. Fuga és a dilatáció nélkül nem tudnak problémamentesen tágulni a lapok.
Az ilyen természetes tágulással járó probléma akkor keletkezik még, ha a burkolt felület nagysága elér egy szintet. Ma már egyéb igényeket, trendet követve óriási méretű járólapokat is gyártanak. Ha valaki ilyennel szeretné a terasz aljzatot burkolni, az szembe akar szegülni a fizika törvényeinek. Ugyanis a fugázás a nagyméretű lapok fugáihoz viszonyított méret változásait már nem tudják repedésmentesen követni.
Úgy is ebbe a hibába eshetünk, ha a terasz felületének nagysága is elér egy szintet és nem alakítunk ki külön álló, külön mozgó táblákat, dilatáció segítségével.
A Dilatácó kinagyítva
Alkalmazva: fugázás előtt szembetűnőbb
Fugázás után . mivel a fugával szín azonos a profil nem szembetűnő .
De meg kell vizsgálni a terasz beton elhelyezkedését is. Ezt a szabályt szigorúan követni kell, ha a terasz fekvése miatt állandó napsütés érheti, vagy épp három oldalt is falak szegélyezik.
Előző esetben a várható nagyobb hőmérséklet miatt nagyobb mozgások is várhatók, míg az utóbbi esetben a falak miatt nincs merre tágulni a burkolatnak. Más esetekben el lehet térni a táblák méretét illetően. Sok burkoló a fal mellett nem hagyja el azt a 8-10 mm-t se ami a mozgáshoz kell a hőtágulás miatt. De hiba az is mikor a lábazatot direktbe a lapra téve ragasztja fel és nem tesz alá min 2-3 mm es fugakeresztet.Helyet hagyva a fugának. Mikor mozog a burkolat megemeli a lábazatot és az elvállik a faltól- többszőr nagyobb károkat is okozva
A dilatáció hiánya miatt a fuga káros mértékben összenyomódik, majd felpúposodik a burkolat.
A fuga repedés mindig valamilyen túlzott mozgás eredménye.
Nem csak a burkoló lapok méretei változnak állandóan. A terasz betonja is megmozdulhat, mondjuk azért, mert nem jól van alapozva, vagy vasalva. A betonon keletkező repedések is megrepeszthetik a burkolat fugáit. És nem utolsósorban a nem megfelelően megválasztott csemperagasztó is okozhatja a repedések kialakulását. Kültérben mindig flex S1 es nagyobb lapoknál S2 –es ragasztót használok. S1-es csempe ragasztó 2,5 mm-es mozgást míg az S2-es csemperagasztó 5 mm mozgást eredményez.
Vízvető hiánya a terasz szélén
Terasz felületén a csapadék automatikusan terasz széle felé folyik a lejtés következtében. A víz a terasz homlokfalán folytatja az útját. Amennyiben nem építünk be vízvető elemet ami "eldobja", meggátolja, hogy a víz végig csorogjon a homlokfalon, akkor számolnunk kell a következményekkel is.
A terasz homlokfalát burkoló lappal, vagy műgyantával, festékkel bevonják. Vízvető nélkül könnyen, leginkább a széleken az ilyen bevonatok alá kerülhet a terasz felületéről érkező víz. Ez a terasz homlokfal "bevonatának" felfagyásával is jár. Nem beszélve arról amit a homlokfalon végig csorgó víz, koszcsíkot hagyva maga után.
A vízvető beépítésével elejét vehetjük annak is, hogy a terasz burkolat szélén a burkoló lapok alá vissza folyjon a víz, ami felfagyáshoz vezet!
Helytelen ragasztás eredménye a burkolat felfagyás!
ebben a táblázatban összefoglaltam a ragasztók tulajdonságait
Igen nagy gondot kell fordítani burkoló munka során a ragasztás kivitelezésére!
Napsütésben, szélben dolgozva a terasz aljzatra kent burkoló ragasztó másodpercek alatt elveszti tapadás képességét!
Sok burkoló nem veszi ezt a tényt figyelembe és alkalmazva a helytelen burkolás módszert ragasztja le a burkoló lapokat. többszőr hallottam , hogy azért rakja keményebb ragasztóba a lapokat hogy azok ne sűllyedjenek meg..ez rosz hozzáállás. a kivitelező részéről.
Legfontosabb amit tehetünk: a kontakt ragasztás!
Kontakt ragasztás burkolás technológiának lényege, hogy a ragasztandó felület és a ragasztott lapok hátulja is meg legyen kenve ragasztóval. Minkét oldal megkenésével, a kontakt ragasztással elérhető, hogy mindig friss ragasztó kerüljön a már esetleg meggyengült ragasztóra.A lapok hátoldalának megkenése - kontakt felület képzés - sokat segít.. A ragasztó úgy is ellenőrízhető hogy alkalmas e a lapok ragasztására, hogy kézzel, újjal hozzáérve ha a kezünkre ragad és a lapon is van kontakt réteg akkor a lapokat lerakhatjuk a ragasztóba.
Ennek elmulasztása esetén az időközben bőrösödött ragasztó nem képes a burkoló lap felületével kapcsolatba lépni, hozzá tapadni, ezért az első feszítő hatásra a burkolat ragasztás elenged.
Ki ne hallott volna kopogó hangot adó burkolatról? A burkolat ragasztóknak van egy úgynevezett nyitott idejük, ami alatt azt az idővallumot kell érteni, amely idő alatt az aljzatra kent burkoló ragasztó és az ebbe ágyazott, belehelyezett burkoló lap között még képes megfelelő kötőerő kialakulni. Ezt az időt minden egyes ragasztónál fel is tüntetik a műszaki leírásban.
A folyékony ágyas burkolat ragasztóval nem lehet ilyen burkolás hibát elkövetni, mivel ez a ragasztó a legkevésbé érzékeny a ragasztás műveletekor fellépő, ragasztást befolyásoló hatásokra. Csak a jó minőségű alakváltozásra képes ragasztó alkalmas terasz járólapok ragasztására. Több segédanyagot gyártó cég még a lapok méretéhez anyagához is megfelelő minőségü, több féle csemperagasztót gyárt. Ilyen a Technokolla is.
Kontakt felület kialakítása: a lap hátoldalának megkenése
ez nem csak kültéren hanem beltéren is ajánlott még a fal csempézésekor is. Főleg nagyobb méretü -30x60 as méretü lapoktól .........
TEHÁT
A járólapok ragasztásakor a hőmérséklet befolyással van a kialakult kötésre, tapadásra. 15c° alatt lelassul, míg 25c° felett felgyorsulnak a folyamatok.
Ragasztás folyamán a közvetlen napsütés, a szél azonnal elveszi még a legjobb ragasztó tapadási képességét is. Az egy oldali ragasztás (csak az egyik ragasztani kívánt felületet, mondjuk a betont kenjük be ragasztóval) nem megengedhető. Ilyen ragasztás mellett nem tapad meg kellőképpen a ragasztó mindkét oldalon. Ráadásul a fogaslehúzó miatt üreg csíkok keletkeznek a burkoló lapok alatt (ebben fagy meg a víz). Ez és az elégtelen tapadás felfagyáshoz vezet. Legjobb a folyékony ágyas ragasztó használata, vagy ha mind a két oldalt megkenjük flexibilis ragasztóval (burkoló lapok hátulját egyenként és a betont is) Ez a kontakt ragasztás technológia!
De még a legjobb minőségű burkolat ragasztó sem lesz elég, ha nem tartjuk be terasz burkolás helyes és nélkülözhetetlen burkoló munkafolyamatait.
Felpúposodott a burkolás:
Ez a burkolás hiba egyértelműen a burkoló lapok tágulásának és a dilatáció hiányának az eredménye.
Amennyiben a hőmérséklet emelkedésével a burkoló lapok tágulásának nem nyújtunk teret, vagyis nem dilatálunk megfelelően, rátoljuk közvetlen a fal tövére a burkoló lapokat, akkor a tágulás nem tud elmozogni a falak irányába.
A púposodás azt jelzi, hogy a ragasztás a púp helyén volt a leggyengébb, itt eresztett el.
Ez a jelenség nem csak az aljzaton jelenhet meg. Az oldalfalon lévő csempe is végez tágulási mozgásokat.
A dilatációs rések hiánya, mindkét esetben valamilyen burkolati sérüléshez vezet.
De nem csak a dilatáció hiánya miatt púposodhat fel a lap.
A burkoló lapok egymáshoz viszonyítva végzik a tágulást összehúzódást. Amelyik burkoló lapra hőmérséklet emelkedés jut az tágul is, amelyik burkoló lapnak azonos marad a hőmérséklete az nem tágul. (például: napos és árnyékos helyek)
A púposodás a ragasztás gyengeségét ugyanúgy jelzi, mint a dilatálás hiányát. Mert egyébként megfelelő ragasztás mellett a fugák sérülnének első körben és csak utána a burkoló lapok ragasztása. A kellően jó ragasztás mellett, de a dilatálás hiánya miatt először a fuga fog kirepedni.
Felpúposodik a burkolás akkor is, ha a burkoló lapok alá víz kerül, és az megfagyva felfeszíti a burkoló lapokat, de ilyenkor is a burkolat tágulásának következménye miatt válik láthatóvá a burkolat púposodása.
Foltosodik (krétásodik) a terasz fuga
Ez a burkolás hiba akkor keletkezik, amikor alacsony hőmérsékleten fugáznak. Vagy ha túl híg fugával dolgozik a burkoló. Vagy épp túlságosan sok vizet visz be a burkoló lapok lemosásakor. Ugyanígy az is foltosodáshoz vezethet, ha a burkoló lapok ragasztó rétege nem száradt ki kellően!
A fugázás körülményeire oda kell figyelni, amivel elkerülhető ez a jelenség.A fugázás is hőmérséklet függő. 15c° alatt már nem lehet tökéletes fugát készíteni. "Jó" esetben a fuga felülete foltosodással (krétásodás) reagál a hidegre, de a szerkezeti gyengülés és a repedések kockázata is megnövekszik. 25c° felett, főleg napsütésben pedig, akár ki is éghet a fugából a kötést biztosító cement. Az elkészített terasz fugázást munka közben és közvetlenül utána nem érheti csapadék, hideg, így körültekintően kell megválasztani a fugázás időpontját.
Köszönöm megtisztelő figyelmét.
Egyedi igények alapján is vállalok kivitelezést.
Amennyiben felkeltettem figyelmét, érdeklődését
várom hívását a 06/20 9-687-519 es telefonszámon
vagy üzenjen a miburkolunk@gmail.com e mail cimen
bővebb információ a www.burkolunk.ewk.hu oldalon.
Borza Gábor