Több képes információ, referencia képek a következő oldalon.
https://burkolunk.ewk.hu/lepcso-burkolatok-kepekben/
A lépcső, csak úgy, mint az egyéb kiegészítő elemek a házban, központi szerepet tölthet be. Nem csak funkcióját tekintve, hanem esztétikai látványa és formai kötetlensége miatt is meghatározó tud lenni otthonunkban. Mind ezek mellett, természetesen nagyon fontos a megbízhatóság, ezért bizonyára nem mindegy, hogyan készülnek. A lépcső feladata az, hogy kényelmesen tudjunk szintkülönbségek között közlekedni. Másrészről gyönyörködtet bennünket, és a biztonságunkat is szolgálja, közlekedéskor ezért fontos, hogy annak felszíni rétege egy csúszásgátló réteggel is el legyen pluszban látva. Ez lehet csúszás mentes padló burkolat , de fa , szönyeg , vinil is.
Lépcső tervezésekor figyeljünk a kényelmi szempontokra! A belépő mélysége legalább 30 cm legyen, a fellépés magassága minimum 15 cm. A mélyebb belépő kb 40 cm- ig kényelmes, a fellépés magassága 20 cm felett balesetveszélyes! Gondoljunk a kisgyermekekre és az idősekre is
Megkülönböztetünk kűl ill beltéri lépcsőt. Kűltérben lehet szabadon álló vagy a főldre betonozott.- talajon fekvőt. Ezeket azért említem meg mert más -más technolgiai szempontok alapján kell burkolni azokat.
FONTOS ! A burkolás nem a felület előkészítéssel kezdődik és nem is a ragasztó keveréssel
HANEM !!
A lapokat is átnéztem hogy méretben , szinben egyeznek e .. ezt minden burkolás előtt megteszem: első körben megnézem a dobozokon a kiírást is ha egyezik akkor minden dobozból 3-4 lapot kiveszek és összehasonlítom, ha gond van a lapokkal sok a törött vagy repedt esteleg szín , méret hibás akkor nem kezdek burkolni. Ugyan is leragasztott lapokra se a gyártó se a forgalmazó nem fogad el utólagos reklamációt..ilyenkor vissza csomagolom , és jelzem a boltnak. Ez egy hosszabb idő az esetleges cseréig eltelhetnek hetek is.
A lépcsőnél jobban szembetűnik ha nem egyformák a lapok mind a méret mind a tónus eltérés.
Ha rendben vannak a lapok utána kezdődhet az előkészítés - az is szerves része a burkolásnak.
Előszőr átnézem, ellenőrzőm a sikokat a derékszögeket, eltávolítom a kitüremkedéseket - beton maradványokat , ha kell vések , csiszolok. ha nem egyenletes a lépcső akkor kirajzolom a falra "szamárvezetőt készítek magamnak". Ezek után leporszívozom és lealapozom. A technokolla TC –Mas alapozóval ami egyben kéregerősítő anyag is. Ezt min. 24/48 óráig száradni hagyom és utána burkolható. Amennyiben egyenlíteni kell én erre a Technokolla GAP Simítóbetont használom. Ez a beton már 3-30 mm vastagságban is alkalmazható. Pl. teraszoknál lépcsőknél egyéb padlófelületeken bel- és kültérben, ahol minimális vastagságban kell felületképzést alkalmazni. És ami fontos, hogy 12-48 óra kötési idő után burkolható. De eőtte ajánlott a felület előkészítése a tapadóhíd felkenése is erre a Technokolla PRIMER-101 PLUS –t használom.
Ha a beltéri lépcső a kőműves által nincsen megfelelően kivitelezve, akkor a burkolónak kétszer annyi munkájába fog kerülni a helyreállítás és / hát így a megrendelőnek többlet munkadíjat kell kifizetni a burkolónak. Pl. rosszul van kimérve a lépcső, nem egyformák, a nagy mennyiségü beton elmozdítja , eltolja a zsaluzást.ives lett. Vagy úgy betonoznak hogy a zsalu anyag a betonba törik mikor elbontják és benne marad egy része -és ennek kiszedését a burkolóra bizzák! Miután kiszedem ott mélyedés van . vagy a a lépcsők tövében a beton nincs elsimítva, eldolgozva ezért is beletörik a zsalu anyag és utána a vésés és egyenlítés marad - "Kézi munka" mert a vésőgép nagyobb kárt tehet a lépcsőbe. De gyakori az is hogy a lépcső élek tetőrnek , lépcsőfokok befelé lejtenek és/vagy hosszában sincsenek síkba, vízszintbe. Ilyenkor marad az egyenlítés, korrigálás. és ez mind plusz munka ami nem a burkolás része de szükséges ahhoz hogy a lépcső burkolás kivitelezhető legyen.
Miután megszáradt a felületet képző Gap beton fontos, hogy utána ismét alapozzunk, mert ez egy nedvszívó felület az alapozó lezárja a pórusokat. A felkent burkolatragasztóból a beton nem szívja ki a vizet, így erősebb lesz a kötőfelület! nem rászárad a ragasztó, hanem hozzáköt és ez a feladata a ragasztónak
Na de burkoljunk !!
Lapkiosztással kezdem - vannak olyan kérések is, hogy nagy méretü lapokkal burkoljak egy lépcső egy lap .. de a kisebb lapoknál kiosztom a lapokat - kiközepelem a lépcsőt és szimetrikusan ragasztom le a lapokat, ha a lapok eltolással lesznek /lettek leragasztva közlekedő helységekben akkor a lépcsőt is célszerü ílyen formában burkolni.. Egységes és szebb is és összességében mutatósabb..
márványmintás gres padlólap 1 lépcső 1 lap
kiközepelt - szimetrikusan burkolt lépcső
az eltolásos lépső burkolat ez csak két példa de számos verzió van még
a diagonálban burkolt íves lépcső
az első képen felülről nézve nem látszik -sőt mintha össze -vissza raktam volna a lapokat,
viszont szemből nézve tökéletesen kiadja a mintát
Ezt a lépcső burkolást gondos előkészítés előzte meg. többszőr átmérve a lapok méretét figyelembe véve osztottam ki. Amit levágtam a lapból azzal folytattam a következő lépcső burkolását.
Vannak egyenes lépcsők , íves lépcsők és vannak olyan lépcsők ahol pihevők is vannak a fordulókban vagy a pihenőket nyújtott és ívesen kialakított lépcsőkből betonozták.. Ezekben az esetekben a kimérés a lapkiosztás az előkészületek fontosabbak, mert elcsúszhat , tolódhat a minta is. Ha egy több fordulós lépcső nem egységes az előbb vezet az elégedetlenséghez mint egy kisebb hiba.
A lépcső burkolat nagyobb terhelésnek van kitéve mint a lakás többi helységében.. Itt is fontos a helyes ragasztó megválasztás. Az S jelü ragasztók használatát javaslom. S1 és az S2 ragasztókat. Kisebb lapoknál S1 ez 2,5 mm-es mozgást mig z S2 -es ragszt 5 mm-es elmozdolást - flexibilitást biztosít. Minden esetben fontos a kétoldali kenés.
A lépcső burkolásnál szintén nagyon fontos: a kontakt ragasztás!
Kontakt ragasztásos burkolás lényege, hogy a ragasztandó felület és a ragasztott lapok hátulja is meg legyen kenve ragasztóval. Minkét oldal megkenésével, a kontakt ragasztással elérhető, hogy mindig friss ragasztó kerüljön amár esetleg meggyengült ragasztóra.A lapok hátoldalának megkenése - kontakt felület képzés - sokat segít a ragasztó nedvessége kézzel is ellenőrízhető ... ha ráragad a kezünkre akkor még jó ha nem akkor vissza kell szedni és újból meg kenni a befogadó feluletet.
Burkoló padlólapok alá kent ragasztónak a burkolat teljes felületén tapadniuk kell. Ezt a lépcső burkolás folyamán gondos burkoló munkával lehet elérni.Ezért is fontos a felület előkészítés , az egyenlítés
Ragasztáskor figyelek arra is hogy belépő lapot a -vízszintes lap- beltérben minden irányban víszintesen állítsuk be és előre lógassuk ki annyira hogy az élvédőt és a fellépő lapot - függőleges lap- is betudjuk ragasztani. A belépő lapnál amit kilógatva hagyok azt én 45°-ban kikenem ragasztóval mert használatkor az a pozitív sarok van a legnagyobb terhelésnek kitéve és ez törik le elsőként hisz ide lépünk, nagyobb súlyt helyezünk rá.
a fellépő lap alá szintén teszek fugakeresztet mert ott is fugával tömöm ki a hézagot. Sokan nem szeretnének élvédőt látni a lépcsön én azért javaslom mert a lapok széle nem mázas nem színezett felület és az nem esztétikus mikor látszik. Továbbá az élvédőknek a lépcsőknél funkcis szerepük is van nem csak esztétikai. Csúszás mentesítik a lépcsőt. Vannak festett és anyagában színezett aluminiumtól a rozsdamentes acélig fényes, matt stb. több kivitelben is.. lépcsőre nem javaslom a műanyag élvédőt mert nem tartós, vékony és gyorsan visszahajlik , megnyúlik , eltörik.
Lépcső élvédő profilok- ezek előre beépített élvédők a többi képen is látszanak az élvédők
És vannak az utólagosan beépíthető élvédők - ezeket fel kell ragasztani a lépcsőre
Vannak olyan lépcsőlapok ahol gyárilag már be van marva a "csúszásmentesítés". Ezek a lapok kisebb nagyobb méretben is kaphatóak csempeboltokban.
A kültéri lépcsők burkolása : abból is amit földre fektetve betonoznak, majd burkolat kerűl rá ragasztva
vagy a kiemelt terasz és ahhoz épített lépcső
Amikor a lépcsőt akarom leszigetelni, és a negatív sarkokba hajlaterősítő szallagot ragasztani , akkor néha kérdőre vonnak, hogy MINEK !!! Pedig a lépcső ugyan olyan környezeti hatásoknak van kitéve mint a terasz... alulról jön a víz és a ragasztónak nem jó, mert felszívja a vizet és a lapok elválnak róla de ha sérűl a fuga akkor fentről is kap vizet átnedvesedik a beton .. de a következő linkre kattintva a terasz burkolásnál olvashat a szigetelés fontosságáról
https://miburkolunk.ewk.hu/terasz-burkolatok-kivitelezese/
Ha lépcsőlap kopog , mozog azt nehezebben lehet javítani, cserélni mint egy padlólapot.
Lábazat:
Nem elhanyagolható mert felmosásnál nem koszoldik a fal. És esztétikailag is jelentős képet ad Egyre gyakoríbb a fa lábazat, legtöbb MDF lapokból ,laminált , pozdorja lapokból készűlnek. Ezek nem annyira időt állóak. Szerintem amilyen a lépcsőlap olyan legyen a lábazat is .. de természetesen a megrendelő igénye a fontos számomra.. maximum javaslatot teszek. Természetesen van több féle lábazati tipus, de én legtöbbszőr ezeket szoktam alkalmazni. Lépcsőlapokat minden esetben élvédővel "burkolom" !
Amikor a belépő lábazata előre tőlva és "alátámasztva" a fellépő lábazatával
És fordítva ...mikor a fellépő lábazata feljebb tólva ....
és végűl! amit szintén szoktam alkalmazni a mindkét végén gérbe vágott lábazat
Egyre gyakoribb a lépcső világítás is. Ezeket általában oldalról - falból - szokták megtáplálni
de a ledszallagos világítás is gyakori .. ehhez a vastagabb lapok - min. 2-3 cm es lapok- kellenek mert a túllógatás alá teszik be a szallagot és a túl lógatott rész ha nem megfelelő vastagságú lapot ragasztunk az letőrik - és a lépcsőt javítani , lapot cserélni nehezebb mint a padlólapot pl. egy nappaliban. - de ezt már említettem.
De lehet úgy is lépcsővilágítást kialakítani hogy a fellépőnél kifúrom a helyét, amit előre a beton lépcsőbe már kialakítottak.
Vannak egyedi kérések többek között a mozaikos novás kivitelezések vagy a patchwork mintás lapok is. a Novázás azért volt régen divatos mert a megmaradt vagy hulladék csempékből mintákat lehetett képezni......
mozaikos fényes ezüstös
novás amit maradék csempékből is meglehet csinálni
és a patchwork mintás
Minden lépcső más és más, itt a honlapomon minden tipusú burkolást nem tudok bemutatni, talán tudtam irányt mutatni a kiválasztásban vagy a dötéshozásban
több motívációs kép a munkákról
https://miburkolunk.ewk.hu/lepcso-burkolas-jarolappal/
Köszönöm megtisztelő figyelmét.
Egyedi igények alapján is vállalok kivitelezést.
Amennyiben felkeltettem figyelmét, érdeklődését
várom hívását a 06/20 9-687-519 es telefonszámon
vagy üzenjen a miburkolunk@gmail.com e mail cimen
bővebb képes információ a következő oldalon.
https://burkolunk.ewk.hu/lepcso-burkolatok-kepekben/
Borza Gábor