MENÜ

 

Minden bizonnyal a fürdőszoba egyik központi elemének lehet nevezni látvány szempontjából a kádat. Amikor belépünk a fürdőszobába, általában a kádat látjuk meg először, éppen ezért lényeges, hogy egy alapos tervezés előzze meg a megvalósítást:

további képek a munkáimról  

https://burkolunk.ewk.hu/kadak-burkolva/ 

oldalon

milyen legyen a kád anyaga, stílusa, dekorációja, burkolata?

MILYEN ANYAGU KÁDAT KERESSEN?

Ha évtizedekre tervez (márpedig Ön sem kétévente szeretne kádat cserélni), akkor olyan kádat válasszon, ami akrilból készült.

Az akril a „műanyagok királya”, mert:

  • kimagaslóan strapabíró (10 éves garanciát kap rá, a térben álló kádakra 15 évet)könnyű,
  • könnyű, beszerelése után, nem terheli a a burkolatot (vagy épp a födémet).
  • tükörsima a felülete, így a kád antibakteriális, és nem gombásodik, na és jóbb érzés benne fürdeni
  • szobahőmérsékletű (így nem fog jéghideg kádba lépni)
  • viszonylag karcálló ( a ráejtett zuhanyrózsát, okostelefont, tusfürdőt meg sem érzi)
  • gyönyörűen néz ki, és örökkön hófehér ! -persze megfelelő takarítással 

Ha engem kérdez: akrilkádat keressen.

Mire figyeljünk kádbeépítésnél hogy a garancia megmaradjon ?

A „jól van az úgy, főnök” mondatoknál figyeljen, hogy tényleg jól van-e úgy. Soha ne hagyja magát lebeszélni a dokumentáció szerinti beépítésről.

  • A kádakhoz vannak gyártók akik ajándékba adnak lábat de van ahol meg kell venni hozzá. A sok- sok éves vagy némelyik kádra  10 éves garancia csak akkor érvényes, ha a kádat erre ülteti fel. Nem téglára, nem purhabos-szilikonos pokoli toronyra, hanem a gyári kádlábra és peremrögzítéssel – mert így tudják garantálni a kád minőségét, és az Ön elégedettségét.
  • Figyeljen arra is, hogy az akrilkád peremére ne burkoljanak rá (már a lemezkádaknál sem szokás, akrilkádnál viszont tilos). Ennek oka az, hogy az akril rugalmas, így hő hatására tágul – ez néhány millimétert jelent, de ha a ráburkolás miatt nincs hely, akkor feszültség keletkezik, ami miatt valami repedni fog (általában a kád, ritkább esetben a fuga, vagy a burkolat). Ez nemcsak esztétikai, hanem funkcionális probléma is: a hajszálrepedésekből szivárogni kezd a víz a falra, ami ázáshoz és penészedéshez vezet.

  

Vízvető a kádhoz - mely utólagosan beépíthető szilikonnal 

így néz ki élőben - én a Ravak termékét használom, mert kád mőgé is beilleszthető, merev kemény műanyag, 3 féle méretben van és nem feltünő, vannak sarok elemek hozzá , de gérbe is vágható, van ozzá végzáró elem is, nem rontja az összképet, nem szineződik el mint a szilikon. nem áll meg benne , rajta a víz , nem vízkövesedik  -tehát előnyösebb.

 

Milyen kádformát válasszon?

Szerencsére mindegyik kényelmes és gyönyörű, így nagyrészt az Ön ízlése dönt, amit néhány funkcióbeli megfontolás fűszerez.

Egyenes kád – Ha azt mondom, „kád”, valószínűleg erre gondol. Előnye az, hogy öröknek tekinthető a formája (soha nem megy ki a divatból) és jellemzően ezeket készülnek a leghosszabb kivitelben (tehát nyújtózásra a legjobbak). Hátrányuk talán nincs is. Méretválasztékuk és formájuk a legsokoldalúbb.

Sarokkád – Nagy mérete ellenére is helytakarékos, mert jól kihasználja a sarokterületet. 140 cm-től már két embernek is kényelmes, szinte mindig van ülőke vagy pakolórész a fürdőtér mellett. 

 

Aszimmetrikus kád – Az egyenes kádból és a sarokkádból „nőtte ki” magát, de már játszik a térrel: terméktől függően kapott pakolóteret, zuhanyzóvá alakítható egy kádparavánnal vagy csak izgalmas a formája. Nagy előnye, hogy ezek a kádak szélesebbek, tágasabbak, mint a sztenderd méretű egyenes kádak többsége.van jobbos és balos kivitelben is - a képen balos kád van beépítve... 

Különleges kád – Ez a kategória folyamatosan próbálja újraértelmezni azt, amit a kád jelent: a legkülönlegesebb formákat és technikai megoldásokat itt találja, igazi ínyencfalatok.

   

Szabadon álló kád – a legelső kádak szabadon álltak (még nem tudták a falba vagy a falhoz építeni), a szabadon álló kádjaink a 21. századba emelik ezt a hagyományt. Bárhová elhelyezhető, és minden fürdéskor filmcsillagnak érezheti magát.

     

 

Akril vagy épített, burkolt előlap ? 

Annak ellenére, hogy nagyon mutatós külsővel alkotják meg a kád előlapokat, sajnos rengeteg kellemetlenséget is tudnak okozni. A vásárolt előfallal nem lehet megfelelően rögzíteni a kádat, hiszen a kád homlokfalát utólag csúsztatják be a kád alá.
Egy másik hátránya a gyári kád előlapnak, a rögzítettség hiánya miatt szinte az egész fürdőkád mozog, recseg-ropog miközben ki-be lépünk belőle. Egy egész aprócska mozgás is elég ahhoz, hogy ezt a recsegő-ropogó hangot halljuk, és ha ez nem lenne elég, akkor még egy ízléstelen összhatása is lesz a fürdőnek, azoknak a réseknek köszönhetően, amik láthatóak lesznek a hibásan illesztett gyári előlapoknál.
Úgyhogy problémás választás a kád gyári előlappal való szerelése, és még ráadásul a beszerzési ára sem kedvező. De a megrendelő igényét a mindig szemelőtt tarva kivitelezek egy fürdőt ....

     
Számomra sokkal szimpatikusabb a kád épített előfala.  Az épített kád előfal, talán minden szempontot felülmúlhat, de a kellemetlenségek mellett szokott olyan is előfordulni, hogy valakinek csak a gyári előlappal szerelt fürdőkád nyeri el a tetszését.Ami nem gond csak tudjon ezekről a problémás dolgokról!

Ki üzemelheti be a kádat?

Az akril fürdőkád beszerelését bármilyen szakember elvégezheti. amennyiben a szerelési útmutató alapján történik a beszerelés akkor a garancia is érvényes. De a megrendelő kérheti a forgalmazó cég szakszervíz szolgálatát is. Akril fürdőkádat mindig a gyári kádlábakra ültetjük.Hiba mikor a kivitelező téglára ülteti az akrilfürdőkádat és utána Pur habbal rögzíti, de hiba ha nem hagynak szerelő nyílást és az is ha ráépítik a burkolatot a kád peremére…                                                 

Sajnos több  kivitelező előre beépíti a kádat és utána kezdi a burkolást, ami megint csak hiba mivel bele kell álljon, hogy burkolni tudjon a kád felett! Az esetleges csempefaragásokat is a kádban végzi és többszőr bele is esik a csempe a sitt az egyéb hulladék. a kád fólia nem védi meg a kádfelületét és nem lehet annyira kibélelni se, hogy a törmelék és más ne sértse meg a fóliát. Az összekarcolódott kádat pedig senki nem szeretné cserélni – mivel a megrendelő új kádat vett! … sajnos legtöbb esetben megy a mutogatás és a sajnálkozás a kivitelező részéről! DE ez megelőzhető. 

Előkészületek !                                                                                                                                    

Csempeburkolás megkezdése előtt már a vizes kiállások, a vakolás a betonozás minden bizonnyal kész. A burkoló átnézi a felületet léccel, ellenőrzi a függőlegességet, a falsíkokat a sarkokban a derékszöget, ez a kád beépítésnél is fontos: Ezeket az ellenőrzéseket csak akkor végzem el ha nem én vakoltam a fürdőszobát..Egy magára is adó  burkoló a vakolást és a betonozást is maga készíti nem mással végezteti el.

A fal felület alapozása után mely a porozítást hivatott megszüntetni. A negatív sarkokba a hajlaterősítő szalag ragasztásánál a falat is megkenjük, és abba ültetjük bele a szalagot majd az egész felületet átkenjük a folyékony fóliával .. ezt hatékonyan Teddy hengerrel tudjuk megtenni. Kb 3-4 óra elteltével ismét átkenjük a felületet. Minden esetben a min 2x-i kenés az ajánlott. De választhatunk lemezes vízszigetelést is. Kád mögött és alatt minden esetben ajánlott szigetelni, hajlaterősítő szalagot rakni és burkolni -- főleg panellakásban- nem érdemes spórolni vele, mert ha a víz megindul, az mindig megtalálja az útját és a szomszédok is látják a kárát. Ide is válaszhatunk kenhető vagy lemezes vízszigetelést. Először a függőleges felületek vízszigetelését és csempézését javasolt elkészíteni, mert ha az aljzatra is felhordjuk a vízszigetelést, akkor a függőleges felületek burkolásakor könnyen kárt tudunk tenni, azaz átszakíthatjuk a szigetelést, ami később problémákhoz vezethet. 

 Itt a képen is látható hogy 1 réteg  szigetelés. 1 réteg az kevés - hiszen a vakolat is átlátszik a második réteg már nem csak takar hanem olyan vastagságban van a falon , hogy meg is védi a falat...

 

Összeszerelt kád beállítása !

A szigetelés és a burkolás után a már kifugázott csempéhez állítjuk be a kádat – és nem kell belemászni a kádba a fugázásért. Összerakjuk a kádat a le-és túlfolyót a lábakat beszerelve lábra állítjuk a kádat. Az összeszerelt kádat beállítjuk a végleges helyére majd vizszíntbe és a megfelelő vagy előre kialakított magasságra állítjuk. Ellenőrizzük átlósan is, a vízszinteket és rögzítjük a csavarokat a lábaknál. De a műanyag lábakkal még finom beállításokat tudunk eszközölni.  Ezután bekötve kipróbáljuk, hogy a lefolyónál is funkcionál e a tömítés. Vizet öntök a kádba. Ezzel meggyőződetünk arról is hogy a csövek nincsenek eldugúlva , sitt egyéb nem akadályozza a víz lefolyását. Bejelölöm a magasságokat és elveszem a kádat majd az  5 cm –es méretre vágott ytongot  a kád hátánál min 3 és az oldalánál min 2 helyen – sarkokat is beleszámítva oda ragasztom. Erre ültetem rá az akril kádat. A kád oldalánál a fóliát eltávolítom, majd szilikonnal bekenem és a végleges beállításnál  már a csempéhez ragasztom az akril kádat. Ezután bekötöm a lefolyót ismét ellenörzöm vizzel a kötéseket, csatlakozásokat és megkezdem a kád felfalazását. A kád felfalazása több féle képpen történhet – ez attól is lehet változó, hogy íves , aszimmetrikus, egyenes, több szögletű a kád esetleg rejtett világítás lesz vagy a kád síkjától kiálló falazatot szeretnénk – fényképek megtalálhatóak a  https://burkolunk.ewk.hu/kadak-burkolva/ oldalon is. Az ytong léglát egy nap száradás és folyékony fóliás szigetelés, hajlaterősítő szalag felragasztása után burkolhatjuk.

Kád előfal építése !

               

Íves és egyéb alakú kádak előfal építése !

Íves kád!

     

egyedi kialakítások akríl kádból !

    

Ledes kádak!

    

Sokféle anyag áll rendelkezésre a kád előfal kialakításához. Sokan az építőlemezek alkalmazását részesítik előnybe én mégis is azt mondom, hogy gyorsabban készíthető ytong falazó elemből, ráadásul jóval stabilabb alátámasztást is biztosít, mivel a beépített kád külső peremén is teljes ragasztó kitöltéssel lehet biztosítani a legstabilabb alátámasztást. A beépített kád előfal készítése a kád burkolat kiosztása alapján kell hogy történjen! A kőműves nem gondol ennek fontosságára, nem foglalkozik a burkoló munkájával.Az így szeletelt ytong elhelyezése sem a kőműves kezébe való, mivel a burkoló lapok vastagságát is figyelembevéve kell a kád perem alá helyezi! Amennyiben olyan előtétfal készűl ami egyben új alakot is ad a kádnak - képeken is jól látható-akkor tényleg jobb ha a burkoló készíti az előtét falat.. Pl: íves kádnál, asszimetrikus, vagy sarok kádnál és ha olyan kérése van a megrendelőnek hogy a kád hátamőgé is kér falat vagy belépőt a kád elé, vagy un. lebegő kádat kér led világítással akkor, minden bizonnyal a burkoló feladata lesz annak felfalazása. 

Szerelőnyílás!

Az ytong felfalazásánál figyelembe kell venni a szerelőnyílás kialakításának a helyét is. Úgy kell kialakítani , hogy a csempe eltávolítása után hozzáférjünk a szifonhoz. Ide szintén több féle nyílást lehet kialakítani. Műanyag ajtó – azt azért nem javaslom, mert eltér a burkolat színétől alakjától méretétől stb Amennyiben a kád rövid oldalánál van a műanyag ajtó és azt bútorral.vagy mással eltakarjuk akkor praktikusabb bármi más megodásnál..De több megoldás is van .. vagy a burkolt csempéből alakítunk ki ajtót,  előtte az ytongot kivágjuk – hogy hozzáférjünk a lefolyóhoz és elburkolva szilikonnal fugázzuk ki. Azt kikaparva könnyebben és sérülésmentesen eltávolítva a csempét, kitudjuk tisztítani a lefolyót. A kád és burkolat találkozásánál minden esetben a fehér szilikon használatát javaslom a kád szinéhez alkalmazkodva. A kád és a fali csempénél a vízvető beépítését javaslom : már lehet kapni 1,5 ill 2 cm es merev műanyag vízvetőket is sarokelemmel és ezeket nem kell gérbe se vágni ezek eztétikusan felragaszthatók szilikonnal A képen a műanyag szerelő nyílást illusztrálom, szerintem nem esztétikus - viszont praktikus . ez a fajta "műanyag ajtó " .olyan sűrün nem kell tisztítani, hogy ennyire hozzáférhetővé kéne tenni. De ez az én véleményem, viszont a megrendelő dönt - én maximum javaslatot teszek....!

      

vannak a rejtett szerelőnyílások is

   

 

 A rejtett tisztító nyílás kivehető vagy nyitható és miután a helyére kerűlt nem látszik 

ez esztétikus és nem rontja az öszképet.

   

Miért az Ytong tégla?

Hogy miért nem hagyományos téglát alkalmazunk a fürdőkádak beépítéséhez, miért inkább Ytongot? Egyrészt  Ytong sokkal jobban bírja a vizet. Így ha néha-néha eljut egy-egy "csepp" vagy néha több víz a tégláig, akkor az megfelelő mértékben ki tud száradni. Nem keletkezik salétrom, illetve nem lesz szükség bontásra, azonnali cserére sem. A kerámiatéglák ugyanis nem szeretik a vizet, ezáltal már egyetlen nagyobb elázás is komoly problémát okozhat a szerkezetük tekintetében. Az ytong téglával nagyon könnyű dolgozni egy ytong fürésszel szinte mm pontosan lehet az vágni. Egy felfalazott, kiburkolt kád esztétikusabb és időt állóbb mint a műanyag előlap.

    

 

Köszönöm megtisztelő figyelmét.

Egyedi igények alapján is vállalok kivitelezést.  

Amennyiben felkeltettem figyelmét, érdeklődését

várom hívását a 06/20 9-687-519 es telefonszámon

vagy üzenjen a miburkolunk@gmail.com e mail cimen 

bővebb információ a www.burkolunk.ewk.hu oldalon.

Borza Gábor 

 

 

 

Asztali nézet